Julahuset 1985

1985

Pierwszy multimarket otwarto w Skarze

Nasza spółka skoncentrowała się na sprzedaży wysyłkowej. Przedsiębiorstwo wprowadziło bardzo agresywną politykę obniżki cen, co spowodowało, że klienci kupowali nie tylko na zamówienia pocztowe, ale również gromadzili się przed siedzibą firmy. Po pewnym czasie rodzina Blanków zrozumiała, że przy tak dużej liczbie klientów musi znaleźć nowe, odpowiednie miejsce do prowadzenia działalności, zarówno wysyłkowej, jak i stacjonarnej.

Początkowo uwzględniano tylko najbliższe okolice, czyli miejscowość Vara, jednak ostateczny wybór padł na Skarę. Karl-Johan chodził do szkoły katedralnej w Skarze i bardzo imponował mu sklep położony przy najbardziej uczęszczanym skrzyżowaniu dróg w regionie Skaraborg, Vilan przy skrzyżowaniu dróg E20 i 49. Rodzina Blanków kupiła działkę dokładnie przy tym skrzyżowaniu, gdzie postawiła swój pierwszy multimarket Jula. Wówczas firma Jula zatrudniała 10 osób i osiągała obroty rzędu 10 milionów koron szwedzkich.

Początkowo działalność firmy skupiała się przede wszystkim na sprzedaży wysyłkowej, również w nowym multimarkecie. – Można powiedzieć, że był to pewnego rodzaju magazyn, do którego klienci mogli przyjechać i zrobić zakupy na miejscu – opowiada Karl-Johan. Na tej samej działce oprócz multimarketu i magazynu znajdowało się także biuro główne Jula.

Invigningsannons 1985